Sunday, October 6, 2013

1909 LEMBERG (LVIV) ANNUAL SCHOOL REPORT, Part 1 (#2)

The information is based on data found in the "1909 Lemberg/LvivAnnual Report of the State KK Gymnasium (part 1)" The list is comprised of individuals who may be Jewish.

DIRECTORY OF PUBLIC SCHOOL AT THE END OF TWO SEMESTERS


*Those who were declared  “eminently suitable”

Preparatory Class—
Eck Emanuel
*Frisch Karl
Gotz Leopold, Gunsberg Heinrich
Isser Chaim
Katz Heinrich, Kohn Heinrich
Licht Heinrich, Litwak Josef
Menkes Julius, Mieser
Reiss Issahar, *Riefczes Oswald, Roth Johann
Schlam Martin
Weinberger Artur, Wojtyszyn Johann

I A. Class—
*Aron Rudolf, Assmann Leopold
Blatt Oswald
Druck Emanuel
Ehrlich Jakob, Eichel Alexander
Feder Moritz
Geschwind Leon, *Goldstein Jakob, Gotlieb Hermann

I B. Classe—
Beinwoll Arnold
Krampner Leo
Liebermann Otto
Menkes Josef, Meschel Salomon
Nissner Josef
Piepes Abraham
Riemer Eugen, Rosenbluth Aleksander
Scheindlinger Albert, Schlam Viktor, Schneider Eduard,Schofer Franz, Schwetz Erwin, Sigal Isidor
Weitz Gerson, Wiesner Ignaz

II A. Class—
Auerbach Oskar
Birnbaum Heinrich, Bisanz Daniel, Bruck Emanuel
Grunberg Michael
Jolles Philipp
Pasternak Leo
Rawitz Adolf

II B. Class—
Boritz Dawid
Feld Philipp
Jakobi Julius
Karl Saul, Kruzer Leopold
*Liebermann Karl
Nagel Paul
Reiss Arnold, Roth Moritz
Scham Jakob
Turteltaub Siegmund, Turkfeld Hermann
Wollisch Leo

III A. Class—
Beinwoll Max, Blaustein Leo, Burger Emanuel
*Dorozynski Emanuel
Enser Mordche
Fall Leo
*Lothe Pinkus

III B. Class—
Frey Eduard, Fu__(?Fub?) Joel
Gottfried Heinrich
Kessler Oskar
Leistina Emanuel
Menkes Josef
Pilzer Emil, Pressler Eduard
Rosenberg Bernhard
Sithoff Richard, Schotz Julius, Stern Artur
Zitter Josef

IVA. Class--
Bernfeld Artur
Finkel Tobias, Fleischer Adolf, Frei Ludwig
Grutzmann Max
Haiman Stanislaus
Kowalow Daniel
Lechowicz Salomon
Markow Georg

IVB. Class--
Distler Moses, Dreikurs Leo
Fehl Eduard
Grubstein Edmund
Kessler Max
*Leistina Emanuel, Lewin Hersch, *Lind Jakob,
Langer (or Ranger) Michael
Rucker Felix
Unger Israel
*Weinstein Kasimir

V. Class--
Bard Max, Blei Moses, Blum Karl, Blum Leo, Brand Leisor (iun. ??), Brendel Isidor
*Dackow Simeon
Frisch Roman
Holz Moses, Holzer Isidor
Jekel Wolf
Katz Friedrich, Koch Johann
Ladenberger Johann
Muller Arnold
Pesches Josef
Rapaport Salomon, Reiss Selig, Renner Salomon, Ries Leopold
Sassower Dawid, Schattner Mordko, Striks Josef
Taubis Josef, Turkfeld Maier
Wiesner Siegmund

VI. Class--
Bart vel Bard LeoRorkenfeld (or Borkenfeld) Abraham, Brecher Wilhelm, Breitmeier Leopold
Fleischer Alexander
Korn Albert
Ladenberger Emil, Laibach Moritz, Lanner Wolf, Lauterstein Moritz, Lieber Jakob, Lobel Friedrich
Meisels Schuelem
Richter Meier
Schimek Albert, Schimel Simon, Schonhuber Josef, Sonnenschein Isak, Stutz alias Krebs Nathan
Unger Konrad, Unger Robert
Weiss Ignaz

VII. Class--
Bardach Emanuel, Bochnik Julius, Burker Josef
Fuhrer Adolf
Karlik Siegmund
Lind Arnold, Lonker Salomon
Mehlman Salomon, Melnnyk Eugen
Pfeffer Isaak
Rucker Adolf
Schweig Samuel, Sussmann Josef
Weitz Josef
Zang Nathan, Zeiger Jakob, Zipper Robert

VIII. Class--
Agid Hersch
Bass Simon, Batler Nathan
Feger Josef, Fehl Zalka, Fischbein Emanuel, Frankel Moritz
Gold Selig, Grun Moses
Herschendorfer Schoil
Kauf Israel, Kleeberg Kasimir, Korkes Isidor
*Landau Siegmund
Meisels Wolf, Menkes Leon
Reitmajer Johann, Rosler Isaak
Schleicher Moritz, Schorr Josef, Sussmann Saul
Weiss Simon, Weitz Ignaz.