Thursday, November 14, 2013

1847-1909 MOGILEV GYMNASIUM: GRADUATES (#1)

This is a partial list of Mogilev Gymnasium graduates based on a Russian language list  from petergen.com.

1847
EYGENFELD Zachary

1864
NEBUDKIN Matthew
GLEISCHER Adolf
SHKLYAVER Bentsel

1865
GORNSHTEYN Isaac

1866
GUBAREVICH /Reuben

1870
YATSYNA Leonard

1871
ZHIROLIKOM Leo
LEVENTHAL Eleazar
LEVENTHAL Nahum
MANDELSTAM Victor

1872
LIVSHITS Nevoh
ELIASHBERG Tsalik

1874
ZILBERSDORF Henry
IDELSON Yudel

1875
GINSBURG Haim
MOSER Otto
NAIMARK Abram

1876
BERLIN Moses
BELEVSKY Leo
Isaev Gregory
LURIE Jacob

1878
GINSBURG Isora
IDELSON Joseph
MARGOLIN Abraham

1879
GINSBURG Joseph
IDELSON Aaron
KROL Moses
LAZAREV Matthew
LURIE Izroil
ROMANKEVICH Jacob

1880
 GONELIN Yankel
ZALKIND Yankel
KAMENSKY Julian
KREINDEL Itska
MINDLIN Abram
RUBINCHIK Abram
SHAREPO-LAPITSKY Eugene

1881
GRANT Wolf
IDELSON Yankel
LURIE Yankel
MEDVEDEV Joseph
PERSIDSKY Abram
POLIAK/POLYAKOV  Yankel

1882
GOBA Haim
KOGON Isaac
LIPSKY Joseph
LITVINSKY Victor
LIEBERMAN Morduch
POLIAK/POLYAKOV Pavel
RATNER Haim
ROMANKOVICH Alex
REICHLIN Azriel (gold medal)
HOROSHAVIN Leon

1883
BORUHIN Shender (gold medal)
VITKIND Solomon
GUGEL Shmuil
KOGON Jacob
CETLIN Haim
CHOLOVSKY Semen

1884
ARONSON Chaim
BENEFELD Vladimir
BERLIN Gershen
GISIN Berko (silver medal)
JOFFE  Abram
KAGAN Leiser
KOGON Gregory
KROLL paul
LANDAU David (gold medal)
ROSKIN Joseph
SLONIM Gamsha (silver medal)
ISRAELSON
SHAFRANOVSKY Eugene
ADELMAN Shevel
RAEVSKI Semen

1885
KOHEN Shalom

1886
AMITIN Hirsch
BARTOSIEWICZ Julian
DENOTKIN Movsha
DUBYAGO Eugene
KROL Haim
IDELSON Isaac
LURIE Isaac (silver medal)
PODRAISKY Vigdor
ROSENBLUM Solomon
ROZENGAUZ Hirsch (silver medal)
SIRKIN Nafaliev
EBERLIN Liptan (?)
FUNDAMINSKY Itska
GINSBURG Hertz

1887
GLICKMAN Solomon
ZALKIND Jacob
KRENGAUZ Leyba
TALALAY Abram
TIRKELTUB Itska
HEIFETZ Moses

1888
AVRINSKY Victor (silver medal)
VOLPIN Ruvin
GINSBURG Kiva
GINSBURG Sanel
GRANT Haim
DAVYDOV Hirsch
KALMAN Movsha
KOKOSHINSKY Leo
LURIE Yudel (gold medal)
PERSIDSKY Shlioma
ROSENBLUM Shevel
RUBINCHIK Abram
SAKHAROV Michael
UTKO Alexander
FEIGIN Hirsch
HAIN Ehiel

1889
BALTER Boruch
VOLOKHIN Victor
GATSKEVICH Eugene
KOGON Leo

1890
KAZANOVICH Boris
KOGON Peter
KROL Leyba
MONIN  Litkha
MIEKIN Leyba
TAROPOLSKY Alexander

EILER Jacob

(To Be Continued)