Saturday, February 14, 2015

WHERE ARE THE HEIRS?? ARE YOU THE ONE???

WHERE ARE THE HEIRS TO THESE ESTATES?

The list has more than 3800 names, both Jews & non-Jews. Below is a short listing of possible Jewish individuals. (scroll down to the numbered list). See the site for complete lists.

The names of estates and the names & addresses of its owners from provinces: Nowogrodek, Bialystok, Polesie, Vilnius, Volyn—
Wilno (Lithuania)
Grodno (Belarus)
Molodeczno (Belarus)
Brzesc (Belarus)
Lviv (Ukraine)
Tarnopol (Ukraine)
Luck (Ukraine)
Ivano-Frankiwsk d. Stanislawow (Ukraine), etc.

**BARTFELD--I wonder if the Bartfeld mentioned in this list is related to the family found in the Tarnow Yitzkor Book on Jewishgen??


ID NUMBER
MUNICIPALITY/COUNTY
OWNER IN 1939
348
Grodno
Zygmunt Aleksander Budkiewicz
409
Wasiliszki/Szczuczyn
Janina Meyer
510
Wielick/Kowel
Zygmunt Felinski
526
Krzemienica/Wolkowysk
Dawid Bogumilski
741
Borowno/Kamien Koszrski
Stanislaw Oppenheim
810
Piaski/Kosow
Salomea Zdziechowska
969
Nowosiollki/Kobryn
Juliusz Jan Korsak
968
Dziatkowicze/Kobryn
Kiwa-Fiszel-Icko-Dawid, Indel, Owsiej, Szmul Lifszyc
972
Zabinka/Kobryn
Jozef Zoltan
985
Zbirohi?Kobryn
Leon Ryszard Biehler vel Bichler
1024
Motol/Drohiczyn
Jankiel Swirynski, Jadwiga Leskiewicz
1033
1034
Swislocz/Wolkowysk
Ostrow/Baranowicze
Adolf Bitner-Glindzicz
         
1151
Danilcze/Rohatyn, Poczta Bukow Vel Pukow
Aniela Biesiadecka
1155
Kurowce/Tarnopol, Poczta Hluboczek Wielki
Wiktor Jurystowski? Vel Kuryslowski
1158

1159



1209



1216

1381
Bozykow/Podhajce, Poczta Litwinow

Slobodka Strusowska/Trebowla, Poczta Ostrowczyk

Bozykow/Podhajce, Poczta Litwinow



Bozykow/Podhajce
Dorota Z Sommersteinow
Slomnicka

Dorota Slomnicka



    




    
1176
Korzec/Rowne
Adolf Zaleski
1193
Lwow, Ul. Kpernika 18
Leonard Weber
1196
1349

Darachow/Trembowla
                       
Dr. Jakub Zommerstein
          

1199
Myslowa/Skalat, Poczta Podwolczyska
Jozef Geringer
1205
Beresteczko/Horochow
Szmul-Lejb Ajzenberg
1213
Rusin/Sokal, Poczta Warez
Salomon Wienberg, Wanda Maschler, Michal Henryk Weinberg
1215

1713


1880

1881

Paniowce/Borszczow

Paniowce/Borszczow, P-ta Kudrynce

Kudrynce/Borszczow

Paniowce/Borszczow
Freide Bartfeld**

Freida Bartfeld


Frajda Bartfeld I Tow.



1222
Podusilna/Przemyslany, Poczta Narajow
Leon Nagelberg
1224
Skala Nad Zbruczem/Borszcow
Aron Schapira
1235
Dabrowa/Kalusz
Jan Zak
1238
Chodaczkow maly/Tarnopol, Poczta Zborow
Herman & Izydor Linderow
1319
Bieniakonie/Lida
Dorota & Jozef Baniel
1320
Turzysk/Kowel
Zygmunt Herget
1344
Turzysk/Kowel
Eljakim Dymensztein
1346


1724


1734
Mikolajow/Radziechow


Mikolajow/Radiechow, P-ta Uwin


Zaliski/Radziechow
Adolf Zellermayer


    



Adolf Zellermayer, Henoch Kardiman
1347
Mikolajow/Radziechow, Poczta Uwin
Adolf Zellermayer, Kowka Goldenberg
1348



1665

Chmielowa/Zaleszczyki, Poczta  Jazlowiec Lub Drohiczowka

Chmielowa/Zaleszczykim, P-ta Chmielowa
Gustaw Glazewski



    
1354
Rakowiec/Horodenka, P. Niezwiska
Hilel Baran
1367
Wierzbiany/Jaworow
Baruch Wittlin
1418
Podbrzezie/Wil-Trocki
Maria Erdman
1429
Czeremchow/Kolomya
Juliusz I Bronislawa Linde
1461
Czortowiec/Tyszkowce/Horodenka
Bernard Baran
1424
Aleksandria/Rowne
Gustaw Laessig Vel Lessig
1570
Miedzyrzec/Rowne
Marek-Emanuel-Wit-Malynski
1571
Hoszcza/Rowne
Na 1934 R. Awrum Gluzband



1355

1596


Zloczow

Zarwanica/Zloczow
Leon Thurhaus

Leon Thurhaus, Klara Rubinstein
1604
Wodniki/Bobrka, P-ta Stare Siolo
Maksymilian Gerard Thurhaus
1653
Rusin/Sokal
Spadkobiercy (Heir) Jakuba Weinberga
1654
Kragle/Brzezany, P-Ta Narajow
Jakub Geisheimer
1659


1681
Muszkalowka/Borszczow

Krzycze/Borszow
Mojzesz Dawid Melcer


Moses Dawid Melzer
1661
Gaje Starobrodzkie/Brody, P-ta  Brody
Abraham Preminger
1666
Zaleszczyki/Zaleszczyki, P-ta
Salomon Pressner
1663
Mielnica/Borszczow, P-ta  Mielnica N. Dniestrem
Chaim, Mina, Jozef Hafner
1671
Horozanka/Podhajce
Izak Halpern
1676
Czerlany/Lwow, P-ta Lwow
Spadkobiercy [Heirs of] Dr. Henryka Kolisher: Dr. Marian Reich, Zuzanna Reich
1679
Rykow/Zloczow, P-ta Kosow
Stanislaw Rudel
1680
Wolosow/Nadworna, P-ta Kruwcze
Alfred Fedyn
1682
Roznow/Kosow, P-ta Kosow
Izak Gafton
1683
Rzepince/Buczacz, P-ta Trybuchowce
Herman & Maurycy Schwalb
1702
Leszczaslow/Sokal. P-ta
Tartakow?
Mozes Engel
1705
Lubianki Wyzsze/Zbaraz, P-ta Zbaraz
Dr. Leopold Buber
1714

1750
Skalat, P-ta Skalat

Baworewszczyzna/Kopycznce, P-ta Kopycznce
 Michal Wagner


1715
Miklaszow, P-ta Winniki
Michal Wachtman
1741
Dzwinogrod/Bobrka, P-ta Dzwinogrod
Stanislawa Weissbrod
1743
Bialokiernica/Podhajce
Juliusz Rottenberg
1745
Brzezany/Brzizany, P-ta Brzizany
Leon Hejnisz
1753
Krzywienkie/Kopyczynce, P-ta Tlustenkie
Izak & Zygmunt Pohoryles
1754
Zielona Olch/Borszczow, P-ta Mielnina N/DN.
Chaja Koppelman
1765


1816
Chmieliska/Skalat,  Kamionki

Chmieliska/Skalat
Salomea Locker


1767
Potoki/Rawa Ruska, Lubycza Krol
Artur Zygmunt Weissman
1775
Zawadka/Kalusz, Kalusz
Dr. Stefan Kirchmajer
1781
Szelpaki/Zbaraz, Nowe Siolo
Izak Falbel
1782
Zerniska/Grodek Jagiellonski, Domazr
Jozef Weigel-Milleret
1787
Korniow/Horodenka Czernelica
Lorenz Robel, Salomon Langstein
1789
Kupiczwola/Zolkiew, Mosty Wielkie
Nachman Kremnitzer
1797
Zloczow/Zloczow, Zloczow
Lezer Nussen
1798
Brody/Brody
Motor Mill (machine factory??-“Mlyn Motorow”) Walcowy & Kurpiarnia Benjamin Klang
1811
Polupanowka/Skalat
Joel Hausner I Tow. Mojzeszowe
1815
Skalat
Dr. Adolf Kichelman I Tow.
1817
Orzechowiec/Skalat
Emil Lotringer
1818
Borki Male/Skalat
Leon Margules
1820
Iwanowka/Skalat
Hr. Leon Pninski
1824
Nowosiolka Skalacka/Skalat
Jozef Tennenbaum
1834
Dubowce/Tarnopol
Spadkobiercy (Heirs) Jakuba & Estery Breitman
1837
Bajkowce/Tarnopol
Juliusz & Maria Fridberg
1849
Poczapince/Tarnopol
Hersz Low
1858
Draganowka/Tarnopol
Dawid Stockel
1860
Konopkowka/Tarnopol
Leon & Anna Podlescy
1865
Isypowce/Tarnopol
Abraham & Klara Rothstein
1871
Maszaniec/Tarnopol
Ida Weissglas I Tow.
1892
Borszczow/Borszczow
Mojzesz-Dawid Feldsehut?
1903
Olchowiec/Borszczow
Marek Haffner I Tow.
1904
Slobodka Muszkatowiecka/Borszczow
Chaim Haffner I Tow.
1906


1907
Dzwinogrod/Borszczow


Trubczyn/Borszczow
Luiza Lotta Liebenritt vel Liehenritt


1908
Zalucze/Borszczow
Zelig & Dawid Kimelman
1913
Muszkatowka/Borszcow
Mojzesz-Dawid Melzer
1914
Krzywcze/Borszcow
Marcus Melzer
1933
Gaje StaroBrodzkie/Brody
Edwin Szapiro I Tow.
1938
Suchowola/Brody
Herman Pohoryles I Tow.